Przemysł w Egipcie

W Egipcie dobrze rozwinięty jest przemysł:
  • chemiczny – produkcja nawozów sztucznych, włókien syntetycznych, farmaceutyków
  • włókienniczy
  • odzieżowy
  • elektromaszynowy
  • petrochemiczny
  • skórzano-obuwniczy
Z bogactw mineralnych Egiptu największe znaczenie mają ropa naftowa i fosforyty. Ropa naftowa pochodzi ze złóż na zachodzie półwyspu Synaj oraz z nowych pokładów w szelfie Zatoki Sueskiej, wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego, a także z obszaru Pustyni Zachodniej, przy granicy z Libią. Fosforyty, ruda żelaza, mangan wydobywane są w okolicach Asuanu i na zachodzie półwyspu Synaj. Gaz ziemny wydobywa się głównie w delcie Nilu i ze złóż podmorskich.

Duże ośrodki przemysłu petrochemicznego rozwinęły się w Aleksandrii, Kairze, Suezie, Tancie i Asjucie.

Przemysł przetwórczy rozwija się w miastach położonych w delcie Nilu, nad Kanałem Sueskim i w Heluanie, gdzie istnieje wielki kombinat metalurgiczno-koksowniczy.  Występują także zakłady przetwórcze surowców i materiałów budowlanych – głównie wapieni wykorzystywanych w przemyśle cementowym.

W Asuanie działają huty żelaza i aluminium. 

Zakłady metalurgiczne znajdują się w Kafr Ad-Dawwar.

W Egipcie znajduje się kilka montowni zagranicznych koncernów motoryzacyjnych. Istnieją również zakłady produkujący sprzęt transportu kolejowego, elektromaszynowego i elektrotechnicznego.

Przemysł energetyczny posiada elektrownie jądrowe w Al-Dabaa, o mocy 2000 MW, a na Wysokiej Tamie na Nilu przy Zbiorniku Nesera zlokalizowana jest hydroelektrownia.

Ważną rolę w gospodarce Egiptu odgrywa Kanał Sueski łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Przepływają nim m.in. tankowce przewożące ropę naftową z krajów Bliskiego Wschodu do Europy oraz ropociąg Sumed.

Zobacz też:

Ogólnie o Egipcie
Ludność
Polityka
Historia
Kultuta i sztuka
Religia
Rolnictwo
Obiekty UNESCO

Komentarze

Popularne posty

Zemsta faraona czyli biegunka podróżnych

Góry Atbaj (Góry Czerwonomorskie)

Meduzy w Morzu Czerwonym