Kair

Kair (arab. القاهرة) jest to stolica i największe miasto Egiptu oraz największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu. Jest to także największy ośrodek świata islamskiego. To leżące nad Nilem miasto nazywane jest także Miastem tysiąca minaretów lub Matką Świata.

Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności tego miasta. Według szacunków codziennie przybywa tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w Mieście umarłych.


Najstarsza dzielnica Kairu znajduje się na wschodnim brzegu Nilu. Dalej, miasto rozpościera się na zachód, zajmując dawne tereny rolnicze. Zachodnie dzielnice miasta powstały w XIX w., w nawiązaniu do wzorców zachodnioeuropejskich. Charakteryzują się większą ilością szerokich alei, zieleni i otwartych przestrzeni. Ma tu siedzibę większość biur i budynków rządowych.

Stare, wschodnie dzielnice wyróżniają się gęstą zabudową i małymi, wąskimi alejkami. Dla odmiany tutaj jest dużo zabytkowych meczetów. 

Miasto pochłania także obszary pustynne. Obydwa brzegi Nilu spięły mosty. Przy pomocy mostów połączyły się z lądem stałym również wyspy Gezira i Roda. Ze wschodnich dzielnic, mostami, łatwo jest przedostać się do przedmieść na lewym brzegu: Gizy i Imbaby.


W Mieście Umarłych mieszka ok. 3 mln osób. Jest to stary cmentarz, leżący niedaleko Cytadeli Saladyna, zamieszkany przez ubogich muzułmanów. Zazwyczaj mieszkająca tam rodzina ogradza murem niewielki kwartał z kilkoma grobami, zdarza się też, że doprowadza prąd. Nagrobki pełnią funkcję stołów lub łóżek. Ludność utrzymuje się m.in. z żebrania i sortowania śmieci. 
Wśród grobów powstały drogi, którymi kursują autobusy. Na terenie cmentarza działają także szkoły. Turyści tam nie zapuszczają się ponieważ obszar uchodzi za bardzo niebezpieczny. Podejmowano próby przesiedlenia mieszkańców do wybudowanych na przedmieściach  Kairu bloków, jednak bez większego efektu.

Na zachód od Gizy mieszczą się najsłynniejsze zabytki Egiptu: Sfinks i Wielkie Piramidy. 18 km od Kairu leżą ruiny starożytnych miast: Memfis i Sakkary.


Kair to główny ośrodek handlowo-finansowy i przemysłowy kraju. Rozwinęły się tu takie gałęzie przemysłu jak m.in.: spożywczy, włókienniczy, metalowy, chemiczny, elektrotechniczny, środków transportu, skórzany, odzieżowy, meblarski i poligraficzny.
Jest to także ośrodek rzemiosła artystycznego - złotnictwo, wyroby z metalu i safianu, tkactwo, snycerstwo.

Najbardziej handlowym obszarem jest bazar Chan al-Chalili. Sprzedaje się tu złoto, srebro, biżuterię, pamiątki, ubrania i wyroby rzemiosła artystycznego.


Pierwsza linia tramwajowa powstała tu w 1898 r. Linia ta ciągnęła się z północy na południe. Obecnie tramwaje kursują jedynie po przedmieściach Kairu - w Heliopolis.

W mieście znajduje się także metro. W Afryce są tylko dwa miejsca gdzie występuje tego typu komunikacja - drugie metro jest w Algierze.

Metro kairskie zasilane jest z napowietrznej sieci trakcyjnej, i w rejonach poza ścisłym centrum jest poprowadzone po powierzchni. Działają dwie linie metra – zielona i czerwona. Niektóre wagony przeznaczone są wyłącznie dla kobiet. Charakterystyczny jest ruch lewostronny pociągów.


Do najbardziej znanych budowli należą m.in.:
  • Wieża Kairska
  • ruiny twierdzy rzymskiej
  • grobowce mameluków
  • Nilometr na wyspie Roda
  • meczet Ahmada Ibn Tuluna
  • meczet Al-Azhar
  • meczet Muhammada Alego (meczet Alabastrowy)
  • cytadela Kairska
Inne:
► Przed podróżą
► Szczepienia
► Bezpieczeństwo
► Praktyczne informacje
► Zemsta faraona
► Związek z Egipcjaninem
► Wycieczki - lista wycieczek oferowanych przez regionalne biura

Komentarze

Popularne posty

Zemsta faraona czyli biegunka podróżnych

Góry Atbaj (Góry Czerwonomorskie)

Meduzy w Morzu Czerwonym