Denga: choroba przenoszona przez komary

Denga to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa dengi, przenoszona przez komary. Występuje głównie w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata, m.in. w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Środkowej, na Karaibach, w Australii oraz na wyspach Oceanii.

Wektorem zakażenia jest komar Aedes aegypti, rzadziej inne komary z rodzaju Aedes. Nie ma możliwości przeniesienia zakażenia bezpośrednio z człowieka na człowieka. Niezbędny jest udział wektora.

Okres wylęgania choroby trwa 3-14 dni (średnio 4-7 dni). Zazwyczaj przebiega bezobjawowo (80%) lub łagodnie (10-15%). Dorośli przechodzą chorobę ciężej niż dzieci, z silniej zaznaczonymi objawami ogólnymi, powiększeniem węzłów chłonnych i wątroby.

Choroba zwykle zaczyna się nagle i objawia się wysoką gorączką (powyżej 39°C), bólami głowy, bólami mięśni i stawów, a także wysypką skórną. W niektórych przypadkach może dojść do nudności, wymiotów, biegunki i bólu brzucha.

Wyróżnia się trzy postacie kliniczne choroby:
- ostry stan gorączkowy - towarzyszy zazwyczaj plamisto-grudkowa wysypka i nieżyt górnych dróg oddechowych
- gorączka denga - ostry początek z wysoką temperaturą, bóle głowy, bóle kostno-stawowe (charakterystyczne jest zajęcie stawów kolanowych - chód na usztywnionych nogach), powiększenie węzłów chłonnych. Po 2-4 dniach gorączka spada, występuje remisja objawów na okres kilku, kilkudziesięciu godzin. Następnie pojawia się kolejny okres gorączkowy, który trwa 1-2 dni i towarzyszy mu plamisto-grudkowa wysypka, zajmującą najpierw grzbiety rąk i nóg, później rozszerzającą się na kończyny i tułów, rzadko z zajęciem twarzy. Wysypka ustępuje pozostawiając przebarwienia lub łuszczenie się naskórka.
- gorączka krwotoczna denga - przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie występują wymioty, w 2-3 dniu choroby dochodzą bóle brzucha, powiększenie wątroby i objawy skazy krwotocznej, z wybroczynami i podbiegnięciami krwawymi na kończynach, okolicy lędźwiowo-krzyżowej i twarzy. Może dojść także do śpiączki. W drugim etapie, ok. 4-5 dnia choroby występuje krwawienie do jam ciała, często z objawami wstrząsu i utraty przytomności. Jeśli nie podjęto wcześniej leczenia, zwykle dochodzi do zgonu, 4-6 godzin od wystąpienia objawów wstrząsowych. Zgony dotyczą głównie dzieci.

Najlepszym sposobem na uniknięcie dengi jest ochrona przed ukąszeniami komarów. Należy stosować:
- repelenty na komary zawierające DEET lub ikarydynę
- ubrania okrywające ciało, takie jak długie spodnie i koszule z długimi rękawami, zwłaszcza od zmierzchu do świtu
- moskitiery nad łóżkiem, siatki ochronne w oknach pomieszczeń

Nie ma specyficznego leczenia dengi. Leczenie polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu odwodnieniu. W przypadku gorączki krwotocznej konieczna jest hospitalizacja i leczenie dożylne.

Pamiętaj: denga to poważna choroba, ale można jej uniknąć, stosując odpowiednie środki ostrożności. Dbając o ochronę przed komarami i przestrzegając zasad higieny, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Zobacz też:
Jak przygotować się przed podróżą do Egiptu?
Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Egiptu
Zemsta faraona czyli biegunka podróżnych
Czy Egipt jest bezpieczny?
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu?
Na co uważać na wakacjach w Egipcie?

Komentarze

Popularne posty

Zemsta faraona czyli biegunka podróżnych

Góry Atbaj (Góry Czerwonomorskie)

Meduzy w Morzu Czerwonym