Jak przygotować się przed podróżą do Egiptu?
Wiza egipska nie musi być kupowana przez turystów podróżujących do Sharm El-Sheikh, Taby i Dahabu. W kurortach znajdujących się na Półwyspie Synaj można korzystać z bezpłatnej wizy egipskiej Sinai Only (ważna 15 dni).
Lecąc do Egiptu powinniśmy być przygotowani na zmianę klimatu i otoczenia. Warto też pamiętać, że udając się tam w okresie jesienno-zimowym warto ubrać się warstwowo, czyli na cebulkę. Dobrym posunięciem będzie nałożenie na siebie dwóch warstw, czyli lekkiej i ciepłej.
Podróż do Egiptu trwa nieco ponad cztery godziny. Z doświadczenia wiem, że w samolocie jest zazwyczaj zimno. Przydatny tu będzie sweter, kardigan lub jakaś bluza. Ubrania te przydadzą się także do przykrycia podczas drzemki, kiedy to organizm wychładza się. Natomiast delikatny szal można wykorzystać jako poduszkę lub zabezpieczenie szyi przed klimatyzacją. Bluzka z krótkim rękawkiem w połączeniu z cienkim sweterkiem zawsze są modne i zapewnią wygodę. Do tego dobrym uzupełnieniem będą długie spodnie (z domieszką stretchu, bawełniane legginsy lub wygodne jeansy). Warto zabrać także ze sobą kapelusz – sprawdzi się w każdej stylizacji i doda nam szyku.
Najlepiej sprawdzą się buty na płaskim obcasie. Należy też pamiętać, że na lotnisku podczas kontroli należy zdejmować buty zakrywające kostkę. Wracając z Egiptu do Polski nie ma to znaczenia, bo na ostatniej bramce wszyscy muszą zdjąć buty, niezależnie czy są to klapki, czy trampki.
Przed lotem należy upewnić się co do daty i godziny wylotu oraz odpowiednio zaplanować przyjazd na lotnisko. Odprawa pasażerów rozpoczyna się 2 godziny przed odlotem i kończy się na 45 minut przed godziną odlotu. Bramki wejściowe do samolotu zamykane są na 20 minut przed planowaną godziną startu.
Bagaż pasażerski składa się z dwóch głównych części:
- bagaż podręczny z limitem ok. 5 kg (w zależności od linii lotniczych), który zabieramy ze sobą na pokład
- bagaż rejestrowany z limitem ok. 20-30 kg (także w zależności od linii lotniczych), który jest przewożony w luku bagażowym samolotu.
Pasażerowie podróżujący wspólnie, którzy przedłożą swoje bagaże do odprawy w tym samym miejscu i czasie, mogą połączyć swoje darmowe limity bagażowe, z zastrzeżeniem, że pojedyncza sztuka bagażu nie przekroczy ok. 30-32 kg (np. dwie sztuki bagażu: 32 kg i 8 kg) - informacji dotyczących ograniczeń wagowych należy zasięgnąć u konkretnego przewoźnika, z którym będziemy podróżowali.
Do limitów dotyczących bagażu podręcznego, nie są zazwyczaj wliczane przedmioty osobistego użytku, niezbędne pasażerowi w czasie podróży, które znajdują się pod opieką pasażera, takie jak:
- mała torebka damska
- płaszcz
- parasol lub laska
- aparat fotograficzny, kamera video, lornetka, komputer przenośny
- kołyska, gondola lub fotelik do przewożenia niemowlęcia oraz jedzenie dla niemowlęcia na czas trwania lotu
- kule i przyrządy ortopedyczne
Bezpłatnie, w ramach bagażu rejestrowanego, przewozi się również składany wózek dziecięcy dla niemowlęcia. Dla dziecka powyżej drugiego roku życia wózek jest przewożony w ramach bagażu rejestrowanego i waga wózka wliczona jest do wagi bagażu rejestrowanego.
Bezpłatnie przewozi się także jako bagaż rejestrowany w pełni składany wózek inwalidzki, który można ułożyć także w luku bagażowym.
Bagaż zawierający sprzęt sportowy (np. deska windsurfingowa, sprzęt surfingowy, sprzęt do gry w golfa, deska do pływania ze spadochronem, tzw. kite surfing, sprzęt do nurkowania, rower i inne) jest dopuszczony do przewozu pod warunkiem uiszczenia dodatkowej opłaty oraz odpowiedniego opakowania zabezpieczającego przed uszkodzeniami.
Ze względu na przepisy bezpieczeństwa nie wszystkie przedmioty można zabrać na pokład w bagażu podręcznym czy też do bagażu rejestrowanego.
Do kategorii przedmiotów, których przewożenie w bagażu podręcznym jest ograniczone zaliczają się przede wszystkim płyny. Standardowo każda osoba może zabrać ze sobą na pokład płyny w opakowaniach o pojemności do 100 ml objętości, które zmieszczą się w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności nie przekraczającej 1 litra i torba ta da się swobodnie zamknąć. Przezroczyste, zamykane torby o pojemności do 1 litra są dostępne na lotnisku, na stanowiskach odprawy biletowo-bagażowej check-in. Zasady dotyczące płynów obejmują również aerozole, żele, pasty, balsamy, pianki, kremy, dżemy, jogurty, galaretki i inne produkty o podobnej konsystencji.
W transporcie płynów są wyjątki: dotyczy to leków i innych produktów spożywczych niezbędnych podczas podróży ze względu na szczególne wymagania zdrowotne, w tym pokarm dla niemowląt.
Zapakowane płyny, aerozole i żele należy umieścić w kuwecie jako osobny bagaż kabinowy. W osobnej kuwecie należy również umieścić cały przewożony sprzęt elektroniczny.
Natomiast bagaż rejestrowany powinien być oznaczony nazwiskiem, inicjałami lub innym osobistym znakiem, ułatwiającym pasażerowi jego identyfikację.
Lot Warszawa - Hurghada, AlMasria Universal Airlines |
1. Pistolety, broń palna i inne urządzenia wystrzeliwujące pociski – urządzenia nadające się lub wyglądające na nadające się do użycia w celu spowodowania ciężkiego obrażenia ciała przez wystrzelenie pocisku, w tym:
- broń palna wszystkich rodzajów, taka jak pistolety, rewolwery, karabiny, strzelby
- zabawki w kształcie broni, repliki i imitacje broni palnej, które można pomylić z prawdziwą bronią
- części składowe broni palnej, z wyjątkiem celowników teleskopowych
- broń pneumatyczna i na CO2, taka jak pistolety, broń śrutowa, karabiny i broń kulkowa
- wyrzutnie rac sygnalizacyjnych i pistolety startowe
- łuki, kusze i strzały
- urządzenia do miotania harpunów i włóczni
- proce i katapulty
2. Urządzenia do ogłuszania – urządzenia przeznaczone specjalnie do ogłuszania lub unieruchamiania, w tym:
- urządzenia do porażania, takie jak paralizatory, tasery i pałki paraliżujące
- urządzenia do ogłuszania i uboju zwierząt
- neutralizujące i obezwładniające substancje chemiczne, gazy i aerozole, takie jak gazy łzawiące, gazy pieprzowe, rozpylacze kwasu i aerozole odstraszające zwierzęta
3. Przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią – przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią nadające się do użycia w celu spowodowania ciężkiego obrażenia ciała, w tym:
- przedmioty przeznaczone do rąbania, takie jak siekiery, topory i tasaki
- czekany i szpikulce do lodu
- ostrza do maszynek do golenia
- noże do cięcia kartonów
- noże o długości ostrza powyżej 6 cm
- nożyczki o długości ostrzy powyżej 6 cm mierzonych od punktu połączenia obrotowego
- wyposażenie wykorzystywane do sztuk walki z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią
- miecze, szpady i szable
4. Narzędzia robocze – narzędzia nadające się do użycia w celu spowodowania ciężkiego obrażenia ciała lub zagrożenia dla bezpieczeństwa statku powietrznego, w tym:
- łomy stalowe
- wiertarki i wiertła, w tym bezprzewodowe przenośne wiertarki elektryczne
- narzędzia z ostrzem lub trzonkiem o długości powyżej 6 cm nadające się do użycia jako broń, takie jak śrubokręty i dłuta
- piły, w tym bezprzewodowe przenośne piły elektryczne
- lampy lutownicze
- pistolety do wstrzeliwania kołków i gwoździ
5. Tępe narzędzia – przedmioty nadające się do użycia w celu spowodowania ciężkiego obrażenia w razie ich wykorzystania do uderzenia, w tym:
- kije do gry w baseball i softball
- pałki, takie jak pałki gumowe, pałki metalowe pokryte skórą i pałki policyjne
- wyposażenie wykorzystywane do sztuk walki
6. Materiały i urządzenia wybuchowe oraz substancje i urządzenia zapalające – materiały wybuchowe oraz substancje i urządzenia zapalające nadające się lub wyglądające na nadające się do użycia w celu spowodowania ciężkiego obrażenia ciała lub stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa statku powietrznego, w tym:
- amunicja
- spłonki
- detonatory i bezpieczniki
- repliki bądź imitacje urządzeń wybuchowych
- miny, granaty i inne wojskowe materiały wybuchowe
- fajerwerki i inne materiały pirotechniczne
- pociski dymne i naboje dymne
- dynamit, proch strzelniczy i plastyczne materiały wybuchowe oraz przedmioty i materiały przewidziane odrębnymi przepisami, a w szczególności przedmioty wymienione w Instrukcjach Technicznych dot. Bezpiecznego Transportu Niebezpiecznych Towarów Drogą Powietrzną wydanych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization - ICAO), Regulacjach dot. Niebezpiecznych Towarów wydanych przez Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (International Air Transport Association - IATA) oraz w Rozporządzeniu Komisji (EC) Nr 68/2004.
Lot Hurghada - Warszawa, AlMasria Universal Airlines |
bagażu rejestrowanym, podręcznym ani przewozić jako przedmioty osobiste):
- materiały wybuchowe
- substancje łatwopalne (z wyjątkiem napojów alkoholowych w fabrycznie zamkniętych opakowaniach, lakieru do włosów, perfum, wody kolońskiej)
- materiały radioaktywne (nie dotyczy osób zanieczyszczonych materiałami radioaktywnymi w wyniku wypadku oraz materiałów radioaktywnych wszczepionych do celów medycznych)
- sprężony gaz (z wyjątkiem dwutlenku węgla napędzającego sztuczne kończyny, pojemnika z
niepalnym gazem do nadmuchiwania kamizelki ratunkowej oraz butli z tlenem i powietrzem w ilości określonej przepisami IATA)
- substancje toksyczne lub zakaźne
- materiały żrące (z wyjątkiem rtęci w termometrach i barometrach oraz baterii w wózkach inwalidzkich)
- teczki i nesesery z zabezpieczeniami i wbudowanymi urządzeniami alarmowymi, bateriami
litowymi lub materiałem pirotechnicznym
- jakiekolwiek przedmioty wymienione w Instrukcjach Technicznych dot. Bezpiecznego Transportu Niebezpiecznych Towarów Drogą Powietrzną wydanych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz Regulacjach dot. Niebezpiecznych Towarów wydanych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego
- przedmioty i materiały, które zagrażają bezpieczeństwu, mieniu, życiu lub zdrowiu osób obecnych na pokładzie
- jakiekolwiek materiały, których przewóz jest zabroniony na mocy przepisów i regulacji obowiązujących w krajach, przez które odbywa się przewóz
- jakiekolwiek przedmioty nie nadające się do przewozu z powodu wagi, kształtów rozmiarów lub jakichkolwiek innych właściwości
- żywe zwierzęta z zastrzeżeniem do odrębnych przepisów obowiązujących w danych liniach lotniczych
- szczątki ludzkie
- szczątki zwierząt
- przedmioty wymienione w Instrukcjach Technicznych dot. Bezpiecznego Transportu Niebezpiecznych Towarów Drogą Powietrzną wydanych przez Organizację Międzynarodowego
Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization - ICAO), Regulacjach dot. Niebezpiecznych Towarów wydanych przez Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (International Air Transport Association - IATA) oraz w Rozporządzeniu Komisji (EC) Nr 68/2004.
Bagaż rejestrowany pasażera także nie powinien zawierać takich przedmiotów jak:
- pieniądze i papiery wartościowe
- biżuteria, metale szlachetne, kamienie szlachetne i półszlachetne
- komputery aparaty fotograficzne, kamery wideo, telefony komórkowe oraz inne urządzenia elektroniczne lub urządzenia techniczne i ich akcesoria, przyrządy optyczne i łatwo tłukące się
- dokumenty urzędowe, handlowe lub prywatne
- dokumenty podróży lub inne dokumenty tożsamości
- klucze
- płyny (wyjątek: baterie kwasowe wózka inwalidzkiego)
- leki
- artykuły żywnościowe
- dzieła sztuki lub wyroby artystyczne o dużej wartości
W przypadku, gdy bagaż rejestrowany pasażera zawiera którekolwiek z przedmiotów wymienionych powyżej, przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, zniszczenie, opóźnione dostarczenie ani uszkodzenie takich przedmiotów.
Za próbę wwiezienia do Egiptu narkotyków grozi kara śmierci. Zobacz: Laura Plummer skazana na trzy lata więzienia
Nie wolno także wwozić dronów.
Kobiety do 32 tygodnia ciąży przebiegającej bez żadnych komplikacji mogą podróżować za zgodą lekarza prowadzącego bez konieczności posiadania zaświadczenia. Niemniej jednak zalecamy, aby takie zaświadczenie (w języku ojczystym oraz w języku angielskim) posiadały przy sobie kobiety po 28 tygodniu ciąży. W takim przypadku powinno ono stwierdzać brak komplikacji w przebiegu ciąży oraz brak przeciwwskazań do odbycia podróży lotniczej. Kobiety w ciąży pojedynczej powyżej 32 tygodnia ciąży do ukończenia 36 tygodnia ciąży mogą podróżować tylko w wypadku przedstawienia uzupełnionego przez lekarza specjalnego formularza MEDIF sporządzonego w języku ojczystym oraz w języku angielskim. Przykładowy formularz powinien znajdować się na stronie www przewoźnika. Ze względów bezpieczeństwa kobiety powyżej 36 tygodnia ciąży pojedynczej oraz 32 tygodnia ciąży mnogiej nie będą dopuszczone do przewozu niektórymi liniami.
Niedozwolone jest używanie aparatów fotograficznych, kamer wideo oraz innych urządzeń elektronicznych rejestrujących dźwięk i obraz w celu nagrywania lub fotografowania pracy załogi samolotu, wnętrza samolotu oraz procedur pokładowych.
Dozwolone jest używanie aparatów słuchowych i aparatów kontrolujących pracę serca.
Przewoźnik w zależności od umowy z czarterującym oferuje catering (artykuły żywnościowe i napoje bezalkoholowe oraz alkoholowe) nieodpłatnie lub na zasadzie pełnej odpłatności. Informacja na ten temat znajduje się u czarterującego lub przewoźnika. Wykaz artykułów żywnościowych i napojów wraz z cenami jest dostępny na pokładzie samolotu. Zazwyczaj egipscy przewoźnicy oferują bezpłatny catering ale nie ma tam sklepiku wolnocłowego. U przewoźników takich jak Enter, Travel Service, Small Planet catering jest płatny i czasami można kupić alkohol, perfumy, biżuterię w dosyć atrakcyjnych cenach (nie zawsze jest sklepik, czasami nie wyjeżdżają z wózkiem bo produkty im się skończyły na wcześniejszej trasie).
Po przylocie na lotnisko w Egipcie otrzymujemy od rezydenta biura podróży kartę wizy wjazdowej. Kartę można także otrzymać w okienku bankowym (tam gdzie kupujemy wizę za 25$, przedstawiciel biura zaoferuje ją nam za 28$ z obietnicą, że będzie szybciej bo bez kolejki). Czasami też karta rozdawana jest już w samolocie. Przed odprawą paszportową dokument ten należy wypełnić drukowanymi literami: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer paszportu oraz nazwę hotelu.
Wracając do Polski wypełniamy podobną kartę. Przechodzimy kilka kontroli. Pamiętajmy, że z Egiptu zabronione jest wywożenie fragmentów rafy koralowej oraz wszelkich dóbr Morza Czerwonego, a także preparowanych skór zwierząt oraz antyków.
W ciągu 48 godzin od przylotu można dokonać zakupów w sklepach wolnocłowych na terenie kurortów turystycznych takich jak Hurghada, czy Szarm El-Szejk. Na zakupy trzeba zabrać paszport. Ceny są znacznie niższe niż na lotnisku. Kupimy tam papierosy, alkohol i kosmetyki.
Niedozwolone jest używanie aparatów fotograficznych, kamer wideo oraz innych urządzeń elektronicznych rejestrujących dźwięk i obraz w celu nagrywania lub fotografowania pracy załogi samolotu, wnętrza samolotu oraz procedur pokładowych.
Dozwolone jest używanie aparatów słuchowych i aparatów kontrolujących pracę serca.
Przewoźnik w zależności od umowy z czarterującym oferuje catering (artykuły żywnościowe i napoje bezalkoholowe oraz alkoholowe) nieodpłatnie lub na zasadzie pełnej odpłatności. Informacja na ten temat znajduje się u czarterującego lub przewoźnika. Wykaz artykułów żywnościowych i napojów wraz z cenami jest dostępny na pokładzie samolotu. Zazwyczaj egipscy przewoźnicy oferują bezpłatny catering ale nie ma tam sklepiku wolnocłowego. U przewoźników takich jak Enter, Travel Service, Small Planet catering jest płatny i czasami można kupić alkohol, perfumy, biżuterię w dosyć atrakcyjnych cenach (nie zawsze jest sklepik, czasami nie wyjeżdżają z wózkiem bo produkty im się skończyły na wcześniejszej trasie).
Karta wizy wjazdowej do Egiptu |
Wracając do Polski wypełniamy podobną kartę. Przechodzimy kilka kontroli. Pamiętajmy, że z Egiptu zabronione jest wywożenie fragmentów rafy koralowej oraz wszelkich dóbr Morza Czerwonego, a także preparowanych skór zwierząt oraz antyków.
W ciągu 48 godzin od przylotu można dokonać zakupów w sklepach wolnocłowych na terenie kurortów turystycznych takich jak Hurghada, czy Szarm El-Szejk. Na zakupy trzeba zabrać paszport. Ceny są znacznie niższe niż na lotnisku. Kupimy tam papierosy, alkohol i kosmetyki.
Komentarze
Prześlij komentarz