Ataki rekinów w Egipcie
Ataki rekinów to nieuniknione zjawisko jeśli przebywasz w ich środowisku naturalnym. Należy jednak pamiętać, że ryzyko ataku jest bardzo niskie. Stosując się do zasad bezpieczeństwa, można znacząco zmniejszyć to ryzyko i cieszyć się bezpiecznym pobytem nad Morzem Czerwonym. Od 1827 r., czyli prawie w ciągu 200 lat, odnotowano w Egipcie jedynie 50 ataków rekinów. Część, szczególnie tych odległych zdarzeń, może być niezewidencjonowana, ale i tak nie jest to dużo.
Do ataków rekinów w Egipcie dochodzi częściej w Morzu Czerwonym (38 przypadków od 1827 r.*), w pobliżu popularnych kurortów turystycznych, takich jak Hurghada, Marsa Alam i Szarm el-Szejk. W Morzu Śródziemnym wg bazy Global Shark Attack od 1827 r. odnotowano ich 12*. Większość tych zdarzeń jest sprowokowana przez ludzi, którzy np. karmią rekiny lub pływają w pobliżu ich naturalnych siedlisk.
Ataki rekinów najczęściej zdarzają się w otwartych wodach, z dala od brzegu. Są one bardziej prawdopodobne o zmierzchu i świcie, kiedy rekiny są bardziej aktywne. Rekiny mogą również atakować w pobliżu rafy koralowej, gdzie często gromadzą się ryby i inne zwierzęta, którymi się żywią.
Przyczyn ataków może być wiele. Rekiny mogą pomylić ludzi ze zwierzętami morskimi, stanowiącymi ich naturalny pokarm. Mogą być sprowokowane przez ludzi, np. przez uderzanie lub dotykanie. Mogą być one także osłabione lub chore, co może zwiększać ich agresywność.
Na ataki mają wpływ także takie czynniki jak wzrost populacji ludzi, turystyka i przełowienie ryb. Wzrost populacji i popularności Egiptu jako celu turystycznego sprawia, że coraz więcej osób pływa i nurkuje w wodach Morza Czerwonego, gdzie żyje wiele gatunków rekinów - tym samym powoduje to, że liczba ataków wzrasta. Natomiast przełowienie ryb, stanowiących naturalny pokarm rekinów, może zmuszać je do poszukiwania pożywienia w innych miejscach, co może zwiększać ryzyko spotkania z ludźmi.
Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka ataku rekina, np.:
- pływanie w grupach
- pływanie w wyznaczonych strefach
- unikanie pływania w nocy oraz o zmierzchu i świcie, kiedy rekiny są najbardziej aktywne
- unikanie pływania w pobliżu ryb krwawiących lub zranionych
- nie noszenie błyszczącej biżuterii lub jaskrawych strojów
- stosowanie się do zaleceń lokalnych władz i ratowników
- należy zawsze zachować ostrożność podczas pływania w morzu i obserwować otoczenie
W przypadku ataku rekina należy:
- uderzać rekina w czułe miejsca, takie jak oczy i skrzela
- jeśli to możliwe, starać się uciec z wody
- poinformować innych o ataku i jak najszybciej wezwać pomoc medyczną
- udzielić pierwszej pomocy ofierze
W Morzu Czerwonym żyje około 44 gatunków rekinów. Za ataki odpowiedzialne są:
- Żarłacz białopłetwy - Carcharhinus longimanus
- Żarłacz biały (rekin biały, rekin ludojad, żarłacz ludojad) - Carcharodon carcharias
- Żarłacz tygrysi (rekin tygrysi) - Galeocerdo cuvier
- Rekin rafowy czarnopłetwy - Carcharhinus melanopterus
* źródło: Global Shark Attack - World
Komentarze
Prześlij komentarz