Ludność Hurghady: dynamicznie rozwijający się nadmorski kurort

Hurghada, położona na wybrzeżu Morza Czerwonego w Egipcie, od lat 70. XX w. przechodzi imponujący rozrost, stając się jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych w kraju. Wraz z tym wzrostem, liczba ludności miasta również gwałtownie zwiększa się. Według niektórych szacunków, w Hurghadzie może mieszkać od kilkuset do kilku tysięcy Polaków. 

Populacja
Według oficjalnych danych, w 2020 r. Hurghada liczyła 203 704 mieszkańców, a w 2023 r., populacja Hurghady wynosiła już 214 247 mieszkańców. Liczba ta stale rośnie, a szacunki na rok 2024 wskazują na wartości przekraczające 220 000.

Należy jednak zauważyć, że populacja może się wahać w zależności od sezonu turystycznego. W szczycie sezonu zimowego liczba ta może wzrastać nawet do 500 000 osób, ze względu na napływ turystów z całego świata.

Czynniki wpływające na wzrost populacji to rozwój turystyki, migracje, inwestycje i wysoki wskaźnik urodzeń. 
Hurghada stała się magnesem dla turystów z całego świata, poszukujących słonecznych plaż, pięknych raf koralowych i bogatej oferty sportów wodnych. To z kolei napędza wzrost lokalnej gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy i przyciągając osadników.
Wzrost gospodarczy i wyższe zarobki w Hurghadzie w porównaniu z innymi regionami Egiptu skłaniają mieszkańców innych części kraju do migracji do tego nadmorskiego kurortu.
W ostatnich latach w Hurghadzie dokonano znacznych inwestycji w infrastrukturę, w tym w budowę nowych hoteli, restauracji, sklepów i obiektów rozrywkowych.
Egipt ogólnie charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem urodzeń, co również przyczynia się do wzrostu populacji Hurghady.

Struktura demograficzna
Większość mieszkańców Hurghady to Egipcjanie, jednak ze względu na rosnącą popularność kurortu wśród turystów, mniejszość stanowią także cudzoziemcy. Szacuje się, że w 2020 roku w mieście żyło ok. 7000 obcokrajowców.

W czerwcu 2015 r. Yulia Shevel (Abdallah, Buruddeen M., "Hurghada: Russian capital of Egypt", Daily Trust) stwierdziła, że w Hurghadzie przebywa ok. 20 000 Rosjan, co daje największą populację rosyjską w Egipcie, chociaż oficjalnie udokumentowano tylko ok. 3 000 przedstawicieli tego kraju. Rosjanki przebywające w Hurghadzie często poślubiają egipskich mężczyzn poprzez urfi (urfi, znane również jako orfi, to nieoficjalna forma małżeństwa dosyć popularna w Egipcie. Nie jest ona rejestrowana w urzędzie stanu cywilnego, ale jest uznawana religijnie przez islam). W Hurghadzie działają 4 szkoły dla rosyjskich dzieci: Constellation, Our Traditions, Dina i The World of Knowledge. W 2017 r. otwarto tu także rosyjski konsulat.

Dokładna liczba Polaków mieszkających na stałe w Hurghadzie nie jest znana, ponieważ Egipt nie prowadzi oficjalnych statystyk dotyczących narodowości swoich rezydentów. Według niektórych szacunków, w Hurghadzie może mieszkać od kilkuset do kilku tysięcy Polaków. Artykuły prasowe i doniesienia medialne o Polakach mieszkających w Hurghadzie sugerują, że jest to znacząca społeczność. Należy jednak podkreślić, że jest to jedynie szacunek, a dokładna liczba może być wyższa lub niższa. Polacy mieszkający w Hurghadzie prowadzą różnorodny tryb życia. Niektórzy pracują w sektorze turystycznym, inni prowadzą własne firmy, a jeszcze inni żyją na emeryturze.

Szybki wzrost liczby ludności w Hurghadzie wiąże się z pewnymi wyzwaniami, takimi jak:
– nacisk na infrastrukturę (rosnąca liczba ludności wywiera presję na infrastrukturę miasta, taką jak systemy zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną i transport)
– problemy środowiskowe (wzrost liczby ludności może prowadzić do problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza i wody oraz gromadzenie się odpadów)
– wzrost kosztów życia (wzrost popytu na towary i usługi doprowadził do wzrostu kosztów życia w Hurghadzie)

Przyszłość Hurghady
Oczekuje się, że Hurghada nadal będzie się rozwijać w nadchodzących latach, co z pewnością doprowadzi do dalszego wzrostu populacji. Władze miasta będą musiały stawić czoła wyzwaniom związanym z tym wzrostem, aby zapewnić zrównoważony rozwój i wysoką jakość życia dla wszystkich mieszkańców.

Zobacz też:
Ludność Egiptu

Komentarze

Popularne posty

Zemsta faraona czyli biegunka podróżnych

Góry Atbaj (Góry Czerwonomorskie)

Meduzy w Morzu Czerwonym